مزاج شناسی

تاثیر مزاج در زندگی

🔸مزاج در تمام ابعاد زندگی انسان از جمله تفکرات، تخیلات، عواطف انسانی و سایر مسائل روحی و جسمی او تاثیر‌گذار است، به طوری که حتی تعیین شغل و علاقه‌های یک فرد تحت تأثیر نوع مزاج او است.

🔸 طبق تقسیم بندی کلی که انجام شده است، مزاج‌ها در انسان به دو نوع مزاج گرم و سرد تقسیم می‌شوند که از این میان، مزاج گرم به دو نوع مزاج گرم و خشک و گرم و‌تر دسته بندی می‌شود.

mofidbazar_ir@ 👈

♻️مزاج‌ها در مقاطعی می‌تواند متفاوت شود

🔸 این مزاج‌ها در افراد می‌تواند تحت تاثیر عواملی، ضعف و قوت یابند، برای مثال افرادی با مزاج گرم و خشک که فعالیت اجتماعی زیاد و انرژی بالایی دارند، اگر در مقطعی دچار کم خونی شوند، فعالیت آنان کاهش یافته و انرژی آنان نسبت به قبل کم‌تر می‌شود و در واقع مزاج آنان در یک مقطع متفاوت می‌شود.

🔰برخی شرایط روحی نیز، موجب تغییر مزاج می‌شود، برای مثال افراد صفراوی در صورتی که در مقطعی از زندگی خود دچار مشکلات روحی شوند و به اصطلاح “غم” داشته باشند، میل به سردی پیدا کرده و شاید برخلاف مزاجشان، گوشه گیر و کم تحرک شوند.
🍃🍂 mofidbazar_ir@ 👈

❎خودتان نمی‌توانید مزاجتان را دقیقا تشخیص دهید

✅جهت تشخیص مزاج، شاخص‌هایی در نظر گرفته شده است که افراد طبق آن شاخص‌ها تا حدودی می‌توانند نوع مزاج خود را تشخیص دهند، اما همانطور که ذکر شد، افراد در مقاطعی به دلیل قرار گرفتن در شرایط خاص جسمی و روحی شاید کمی مزاجشان تغییر پیدا کند،⬅️ بنابراین تشخیص نوع مزاج برای خود افراد به راحتی ممکن نیست بلکه جهت تشخیص دقیق آن باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه شود.

🔺نوع رنگ چهره، بافت عضلانی و غیر عضلانی، چاقی یا لاغری، میزان فعلیت اجتماعی، نوع تغذیه و… از جمله شاخص‌هایی هستند که به کمک آن می‌توان تا حدودی نوع مزاج را در افراد تشخیص داد.
🍃🍂 mofidbazar_ir@ 👈

به چه کسانی “دَمَوی” می‌گویند⁉️

🔺به مزاج گرم و تر، “دَمَوی” نیز می‌گویند، چراکه غالبا بدن این افراد، استعداد خون سازی زیادی دارد و “خون” در اصطلاح طب سنتی، “دَم” گفته می‌شود به این دسته از افراد دَمَوی می‌گویند

🔺هم چنین بدن این افراد به شکلی تنظیم شده است که بیشتر مواد غذایی در بدنشان تبدیل به خون و بافت عضلانی می‌شود؛ ⬅️بنابراین افرادی با مزاج دَمَوی اندامی عضلانی دارند
🍃🍂 mofidbazar_ir@ 👈

♻️افراد گندم گون، غالبا مزاج گرم دارند

🔅 افراد گرم مزاج، معمولا رنگ پوستشان گندم گون است
🔅تحمل حرارت و گرما را ندارند
🔅 در کلامشان، تند صحبت می‌کنند
🔅 اندام لاغری داشته
🔅 و افرادی برون گرا هستند
🔺 در حالی که افراد سرد مزاج، بالعکس این اشخاص هستند./
🍃🍂mofidbazar_ir@

افراد بلغمی مزاج چه ویژگی هایی دارند⁉️

🔺 اگر بخواهیم “بلغم” را توصیف کنیم می‌توان آن را به آب تشبیه کرد؛ این دسته از افراد بسیار انعطاف پذیر، معمولا پرخواب و با انرژی پایین هستند
🔺اما این افراد از آنجا که بدنشان انعطاف پذیری زیادی دارد
🔺 استعداد چاقی و چربی سازی در بدن آن‌ها زیاد است
🔺بلغمی‌ها معمولا افرادی با طمانینه، آرام و کم جنب و جوش هستند.
🍃🍂 mofidbazar_ir@

افرادی صفراوی مزاج چه ویژگی هایی دارند⁉️

🔸افراد با مزاج صفراوی، لاغر و بدون عضله هستند.
🔸از آنجا که این دسته از افراد، گرما و حرارت بالایی در بدنشان وجود دارد، متابولیسم بالایی داشته و بیشتر انرژی و کالری بدن آن‌ها می‌سوزد و از طریق حرارت دفع می‌شود که ⬅️غالبا این افراد لاغر بوده و چاق نمی‌شوند.
🍃🍂 mofidbazar_ir@

💡اگر به کار‌های هنری علاقه دارید، مزاج شما “سوداوی” است!

♻️ افرادی با مزاج سرد و خشک یا همان سوداوی، علاوه بر اینکه سردی در بدنشان غالب است، خشکی هم دارند، به طوری که به خاطر این خشکی، ⬅️بافت بدنشان عضلانی نمی‌شود که اصطلاحا به آن سوداوی می‌گویند؛ چراکه “سودا” میل به رسوب، درون و در خفا قرار گرفتن دارد

➕بنابراین افرادی با مزاج سوداوی غالبا درون گرا هستند که معمولا انسان‌های اهل هنر، افرادی که تمایل به کار‌های فردی و بی تحرک دارند جزء این دسته هستند.
🍃🍂 mofidbazar_ir@

درباره نویسنده :

با نظرات خودتون ما را راهنمایی کنید👇👇👇

دیدگاهتان را بنویسید